Olvasási idő 16 perc

végtelen ég alatt

ANNA PETER BRETON KIÁLLÍTÁSA

BOJÁR IVÁN ANDRÁS | GALÉRIA

Érezzük-e valaha is kisebbnek magunkat, mint amikor a végtelen ég alatt állunk? Érezhetjük-e magunkat törékenyebbnek? Ez a végtelennel való találkozás az emberi lét egyik legalapvetőbb élménye. Az univerzum tele van energiával és erővel, mindig mozgásban van, soha nem ér véget. Köztünk és a kozmosz között nincs olyan út, amelyen járhatnánk – csak a lelkünkben. Egyszerűen fogalmazva, talán ez az igazi célunk: szembenézni a korlátainkkal, hogy megtaláljuk a módját annak, hogyan kapcsolódjunk a határtalanhoz.

Mindannyian ismerjük az érzést, amikor a hatalmas égbolt alatt állunk. A színek és a fények úgy mozognak, hogy csodálattal tölt el bennünket. Nem tehetünk egyebet, hatással van ránk. Olyan, mintha a szépségben üzenet rejlene. Valakitől? Valahonnan? A felhőkön túlról? Azt gondoljuk: a szépségnek jelentenie kell valamit. Valamit akarnia kell. Áldást akar adni. Hogy felemeljen minket egy csendes, szellemi világba. Magához vonz minket. Ad. Az ég egy csoda, amit minden nap látunk. Egyszerre hétköznapi és csodával teli.

Különös érzés. Egy határvonal aközött, amit ismerünk és amit nem ismerünk. Egész életünkben azt kérdezzük, mit jelent az égbolt. Ahogy Anna Peter Breton mondta egy interjúban: „Mélyen hiszek abban, hogy a csoda továbbra is a változás erőteljes motorja”. És amikor a művészetében megtapasztaljuk ezt a csodát, reményt érzünk. A változás ígéretét. Ez az, amire a művészet képes: vigaszt nyújtani – amire nagy szükségünk van egyre bonyolultabb világunkban.

Anna Peter Breton merész célja, hogy festményein megörökítse ezt a mindennapi csodát. Megőrizte a gyermek ősi látásmódját – nyitott, szabad, lélekkel teli. Ez az, amit elfelejtünk. De az ég emlékeztet minket. A felhők mindig változnak, mindig egymásba folynak. Vágyunk arra, hogy egy pillanatot megállítsunk. Meg akarjuk ragadni, még ha nem is tudjuk.
space
Anna pontosan ezt teszi. Megragadja ezt a változást, és megmutatja nekünk. De a festményei nem érződnek megdermedtnek. A formák még mindig mozogni, változni, áramlani látszanak. Lágy rétegeket használ, némelyik vastag, némelyik áttetsző. Még ha közelről nézzük is, tovább keresgélünk. Soha nem állapodunk meg teljesen. A mozgás érzése sosem ér véget.
space
Gondoljunk csak a régi olaszországi templomok festett égboltjára. Azok a barokk felhők mozdulatlanok. Csak háttérként szolgálnak a történetekhez. Az 1600-as években az addig portrék hátterét alkotó tájképek önálló témává váltak. Ahogyan most Anna Peter Breton munkáiban, amikor az égbolt nem csak háttér – hanem már fő téma. Az a dolog, amit nézünk, az a dolog, ami beszél.
space
A „nézés” megfelelő szó? A „megfigyelés”? Anna Peter Breton nem tudós. Nem tanulmányozza a felhőket eszközökkel vagy táblázatokkal. Ő olyan ember, aki mélyen érzi a világot. Kirgizisztántól Brazíliáig, Korzikától Magyarországig látta az égbolt változását. És velük együtt az otthonérzetét, az identitását is. Ismeri a súlyát annak, hogy az eget választja témájául. Ma már tudjuk, hogy a felhők nagy szerepet játszanak a globális felmelegedésben. A szépség mögött tehát egyúttal figyelmeztetés is rejlik. Egy csendes könnyedség és egy komoly igazság. Lírai önmegértés és egyetemes felelősség.
Nekünk, nézőknek pedig nem marad más választásunk. Arra kell figyelnünk, amit a szépség valójában mond nekünk.
Can we ever feel smaller than when we stand under the endless sky? Can we feel more fragile? This encounter with the infinite is one of the most basic experiences of being human. The universe is full of energy and power, always moving, never ending. Between us and the cosmos, there is no path we can walk—only a path in the soul. Put simply, this may be our real purpose: to face our limits so we can find a way to connect with the limitless.
We all know the feeling of standing under a huge sky. The colors and lights move in ways that fill us with awe. We cannot help but be affected by it. It is as if there is a message in the beauty. From someone? From somewhere? From beyond the clouds? We think: beauty must mean something. It must want to do something. To give blessings. To lift us to a quiet, spiritual world. It draws us in. It gives. The sky is a miracle we see every day. Both ordinary and full of wonder.
It’s a strange feeling. A border between what we know and what we don’t. All our lives, we keep asking what the sky means. As Anna Peter Breton said in an interview, “I deeply believe that wonder remains a powerful engine of change.” And when we experience that wonder in her art, we feel hope. A promise of change. That is what art can do: give comfort—something we badly need in our fast-paced world.
Anna Peter Breton’s bold goal is to capture that everyday miracle in her paintings. She has retained the primordial vision of the child—open, free, full of spirit. This is what we forget. But the sky reminds us. The clouds are always shifting, always flowing into one another. We long to hold one moment still. We want to grasp It, even though we can’t.
Anna does just that. She holds on to that change and shows it to us. But her paintings don’t feel frozen. The shapes still seem to move, to shift, to flow. She uses soft layers, some thick, some see-through. Even when we look closely, we keep searching. We never fully settle. The sense of motion never ends.
Think of the painted skies in old churches in Italy. Those baroque clouds stay still. They are just a background for stories. In the 1600s (sixteen-hundreds), landscapes from the portraits became subjects in their own right. Now, in Anna Peter Breton’s work, the sky is not just background—it is the main subject. The thing we look at, the thing that speaks.
Is “looking” the right word? Or observing? Anna Peter Breton is not a scientist. She doesn’t study clouds with tools or charts. She is a person who feels the world deeply. From Kyrgyzstan to Brazil, from Corsica to Hungary, she has seen the skies change. And with them, her sense of home, her identity. She knows the weight that comes with choosing the sky as a theme. Today, we know clouds play a big role in global warming. So, behind the beauty is also a warning. A quiet lightness, and a serious truth. A lyrical self-understanding and universal responsibility.
And we, the viewers, are left with no choice. We must listen to what the beauty is really telling us.
SPACE
Elhangott Anna Peter Breton kiállításának megnyitóján, a Brody House-ban, 2025 május 10-én

írásaim

irodalom/esszé

Bojár Iván András: BOG A TENYÉREN, avagy a magyar Muszeion pusztulása

Bojár Iván András: HAZÁM, HAZÁM! - FÖLD, FÖLD!

AZ AI-t kérdezte a szerkesztö BIA: HOVÁ KÖLTÖZZÜNK A KLIMAVÁLTOZÁS NEGATIV HATÁSAI ELÖL

Bojár Iván András: A KIVÉGZÉSEK UNALMÁRÓL

irodalom/publicisztika

Bojár Iván András: FÉSZBUKLÁZADÁST A FÉSZBUK ELLEN!

Bojár Iván András: AZ EMBER DOLGA

Bojár Iván András: NYILATKOZAT

Bojár Iván András: VIKTORIA ÉS A GYŐZELEM

Bojár Iván András: BEINDULT A VULKÁN KERT

irodalom/novella

Bojár Iván András: FURCSA ÉV

Bojár Iván András: HÉT ZUHANÁS

Bojár Iván András: AMIKOR JÉZUSKRISZTUS MEGMENTETTE DÉDAPÁMAT

Bojár Iván András: A KÉTELY

Bojár Iván András: EGY ZONGORA TÜNDÖKLÉSE ÉS BUKÁSA

Bojár Iván András: FÓLIA ALÁ-VALÓ LOVE STORY

Bojár Iván András: TALÁLKOZÁS A HÓBAN

Bojár Iván András: EGY KABÁT MESÉJE

irodalom/kisregény

Bojár Iván András: A SZÉP CIGÁNY

irodalom/regény

Bojár Iván András: XAVIER LACLOIS EKSZTÁZISA 1/IV

Bojár Iván András: XAVIER LACLOIS EKSZTÁZISA 2/IV.

Bojár Iván András: XAVIER LACLOIS EKSZTÁZISA 3/IV

Bojár Iván András: XAVIER LACLOIS EKSZTÁZISA 4/IV

irodalom/riport

Bojár Iván András: DÉLUTÁN A SZÁZÉVES TAMÁS BÁCSINÁL

kultúra/művészet

Bojár Iván András: A SZŐ(K)KENŐ SZARVAS

Bojár Iván András: HASADT VILÁG - Hauer Lajos kiállítása elé

Bojár Iván András: PÉCS, ART, SATÖBBI

Bojár Iván András: AZ ÉDENKERT HÍDJA

Bojár Iván András: AMIKOR A RENDKÍVÜLI VÁLIK HÉTKÖZNAPIVÁ - Stépán Viŕag kiállítása

kutúra/építészet

Bojár Iván András: MÚLT ÉS JELEN Sajtos Gábor: Pasaréti Gyülekezeti Ház

Bojár Iván András: ERDŐ ÉS BIRODALOM

kultúra/film

Bojár Iván András: MEGMÉRGEZETT ORSZÁG

Bojár Iván András: A VÉGE

Bojár Iván András: KAMASZOK - ADOLESCENCE (Netflix) 

kultúra/színház

Bojár Iván András: RÖHEJESEN KOMOLY ELŐADÁS

10millió fa/tárca

Bojár Iván András: TU BISHVAT - A fák új éve

Nichs Andrea: Bojár Iván András - „VAGY ZÖLD TÁRSADALMUNK LESZ, VAGY SEMMILYEN”

irodalom/napló

Bojár Iván András:
UKRAJNAI UTAKON No.1.

UKRAJNAI UTAKON No.2.
UKRAJNAI UTAKON No.3.
UKRAJNAI UTAKON No.4.
UKRAJNAI UTAKON No.5.
UKRAJNAI UTAKON No.6.
UKRAJNAI UTAKON No.7.
UKRAJNAI UTAKON No.8.
Bojár Iván András: APANAP
Bojár iván András: BUDAI TÖRTÉNET ÖTVENHATRÓL

Bojár Iván András: A KIVÉGZÉSEK UNALMÁRÓL

Bojár Iván András: NYÁR, VULKÁN, EMBEREK

Bojár Iván András: LUXUS

Bojár Iván András: REKVIEM EGY BUDAI LÁNYÉRT

beszélgetések/podcastok

Fábián Luca és Fehér Virág: KÁLI HOLTAK ÉS ELEVENEK

Bojár Iván András: BUDAPEST TELI VAN FALUVAL

Bojár Iván András: SZEGŐ JÁNOS - HÁNYFÉLEKÉPP OLVASHATÓ EGY VÁROS?

Bojár Iván András: TORMA TAMÁS - A VÁLTOZÁS NEM JÓ VAGY ROSSZ, HANEM VAN

space
space
space
space
space
space
SPACE
SPACE
space

irodalom/karcolat

Bojár Iván András: FELFOGHATATLAN!

Bojár Iván András: BOLOND MARI

irodalom/portré

Bojár Iván András: TAMÁS BÁCSI

Bajár Iván András: A HALK NAGYEMBER - DR. GYUGYI LÁSZLÓ

Tóth Katalin - Bojár Iván András: SCHEINBAUM

galéria

Bojár Iván András: A SZABADSÁG ERŐSZAKA

Bojár Iván András: A SZABADSÁG FÉNYŰZÉSE

Bojár Iván András: REBBENÉS - Nagy Márta kiállítása

Bojár Iván András: VÉGTELEN ÉG ALATT - Anna Peter Breton kiállítása

szerk

Bojár Iván András: EGY VULKÁN MA

Bojár Iván András: AZ UTOLSÓ SLUKK

Bojár Iván András: NEMZETI LOMBKORONASÉTÁNY

Bojár Iván András: HARMADIK FELVONÁS

Bojár Iván András: IKONIKUS KÉP

Bojár Iván András: VÉGE (?)

Bojár Iván András: ILLIBRI JÓREGGELT

Bojár Iván András: SŰLLYEDÜNK

Bojár Iván András: OKTÓBER  7.

Bojár Iván András: KEDVES MAGYARORSZÁGOT!!!

Bojár Iván András: DEMOKRÁCIAVÁKUM

Bojár Iván András: EGY ÉV TGM NÉLKÜL

Bojár Iván András: LATOLGATÁS, AMÍG MAGYAR PÉTER ÉL

Bojár Iván András: EGYÉVES A VULKÁN

Bojár Iván András: SZEVASZ ÖREG - BÍRÓ ANDRÁS emlékére

Bojár Iván András: NEM TERVEZTEM GYÁSZOLNI

Bojár Iván Adrás: ÁLDOZATI JELENTÉS A KULTÚRHARC CSATATERÉRŐL

Bojár Iván András: ORBÁN AZ ERDŐGYILKOS

Bojár Iván András :FERENC ZÖLD ÖRÖKSÉGE

Bojár Iván András: LESZ-E MAGYAR PÉTERBŐL MAGYAR NAVALNÍJ?