Olvasási idő 7 perc

az útkopró

DURST GYÖRGY | NOVELLA

Iskolába biciklizés közben találkoztam néha az utkaparóval, valami kapaféle volt a vállára vetve, oldalán tarisznya, abban vélhetően harapnivaló, üveg bor. A számára kijelölt útszakasz amit felügyelt Badacsonyőrstől, Lábdihegyig tarthatott, talán Tördemicig. A Bányász strandnál járt a 71-es út mentén, amikor az egyik víz átfolyónál, ahová a nádas is felért, észrevette a vízben evickélő kisrókát, lehet, hogy aranysakál volt. Egy időben elég sok volt belőlük a balatoni nádasokban, persze nem nagyon szerették a falusiak, mert néha meglátogatták a kertjükben csipegető tyúkokat éjszakánként, a kárt ezekre a kisragadozókra fogták. Nekik is élni kellett, s ha nem volt más – ugyan nem szívesen, mert a házaknál kutyák is voltak – el-el kaptak egyet. A nádas és az út menti bokros, fás nem túl széles zöld sáv volt a lakhelyük.

Ferenc, mert így hívták az útfentartót, levette a lapátját a válláról, és óvatosan lépdelve a másfél-két méteresre kiszélesedő, lassan csordogáló víz mellé, kisegítette az átellenben lévő partra az ázott kölyköt, aki gyorsan elinalt a bokrok között az otthona felé. Ha már megszakította az út ellenőrzését, leült a töltés oldalán, nézte a vizen úszó vízipókokat és a csíborokat, elővette a tarisznyájából a harapnivalót, a csatos üveg vízzel hígitott borocskát, falt, ivott, majd elszívott egy Kossuthot. Még ült egy pinyurkát, majd folytatta útját. Közeledett az út szélén felhalmozott apróra őrölt bazaltkupachoz, és pár lapáttal rászórt a melegtől megolvadt kátrányos csíkra, ami a betonlapokból készült utat egymáshoz kötötte. Napi harminc kilométer volt a rá rótt szakasz hossza, tizenött az út egyik oldalán, tizenött vissza a másikon. Nyáron könnyebb volt, télen kevesebbet volt úton, s hallgatta, ahogy a négy gyerek azt tervezgeti, felmennek a hegyoldalra szánkózni. Bár szegények voltak de igyekezett mindent megadni nekik, abból a kevéske pénzből, amit a községháza fizetett neki, arra gondolt, a szánkázással kikoptatott sóderes utat majd valakinek rendbe kell tavasszal hoznia.
Szerette a munkáját, valamiféle szabadságot jelentett, ha gondolt egyet megállt, mint a kisrókánál, maga határozta el, hogy komótosan ballagva teszi meg a távot több pihenővel, vagy sietősen és a fordulónál lévő kocsmában tölt el több időt. Munkájára nem volt panasz, az utat rendben tartotta, a ritkásan közlekedő autóka elől félreállt, az elütött állati tetemeket elföldelte, a szekerek lovai után maradt citromokat a verebek méltatlankodása ellenére elkotorta az út közepéről. A falubeliek egyszerűen csak útkoprónak hívták.
Pár napja egy nem túl forgalmas úton Sümeg felé egy lassan haladó járművet kerülve láttam, hogy a modern kor útkoprója permetezi az út mentén növő zöldeket, pipacsokat, sárga virágú növényeket. Az a permetlé minden kis élőlényt megöl, ami nem tud időben elmenekülni és a gyomnak nevezett zöldek is kihalnak. Eszembe jutott a gyerekkorom Feri bácsija, aki hazafelé ballagva egy csokor virággal állított haza, amit az út mellett szedett, és még a cincéreket is átsegítette a biztonságos fűbe a betoncsíkról, amit útnak neveznek.

írásaim

irodalom/napló

Durst György: BADACSONY, BAZALTORGONA, BOROK

Durst György: JÉGBOR

Durst György: HAJÓ, HORGÁSZOK, BARÁTOK

Durst György: HÉTVÉGI MOZAIKOK

Durst György: MOZAIKOK NO2.

Durst György: ENTRE DOS AQUAS*

Durst György: MACSKA ÉS MACINTOSCH

Durst György: AZ OLASZ GÉPSOR

Durst György: ÁLOM

Durst György: ÜZENET

Durst György: MENEKÜLŐ TÖRTÉNETEK

Durst György: MOZIMESÉK

Durst György: OTTHON /ITTHON

Durst György: JÓ BOR

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 2.

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 3.

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK I

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK II

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK III

Durst György: TENGER, FÁK, VÍZ, EMBER

Durst György: TAVASZ

Durst György: JEREZI ANZIX

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM II.

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM III.

Durst György: SÁRGABORSÓ FŐZELÉK, FELTÉTLENÜL

Durst György: “SEJ AZ ARANYHÍD VENDÉGLŐ AJTAJA KITÁRVA!”

Durst György: NEHOGY NŐI KEZEKBE KERÜLJ!

Durst György: A FELEJTÉS RÉTEGEI

Durst György: MIELŐTT MÉG ELFELEJTEM

Durst György: ÚTKÖZBEN 1.

Durst György: ÚTKÖZBEN 2.

Durst György: ÚTKÖZBEN 3.

Durst György: TENGERPARTI TÖRTÉNETEK

Durst György: TENGERPARTÍ TÖRTÉNETEK 2. 

Durst György: TENGERPARTI TÖRTÉNETEK 3.

irodalom/tárca

Durst György: AZ UTOLSÓ HATLAPÚ

irodalom/novella

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 4

Durst György: AZ ÚTKOPRÓ

Durst György: AMIKOR PITYMALIK

szerk

Durst György: LEVÉL EGY ÁLOMRÓL