Olvasási idő 15 perc

„hazaértem ebbe a közösségbe”

NICHS ANDREA BESZÉLGETÉSE

HARASZTI MIHÁLY | 10 MILLIÓ FA – INTERJÚ

Kertészmérnökként úgy tűnhet, nem meglepő, hogy a 10 millió Fa önkéntese lett, de Misu – ahogy az alapítványnál mindenki hívja – mégis véletlenül került a szervezethez. Minden esetre az amúgy teljesen más területen, értékesítőként dolgozó Haraszti Mihály ma már több más feladata mellett a 10 millió Fa nemzetközi együttműködéseit koordinálja.
SPACE

– Az alapítványhoz csatlakozók jórésze Iván (Bojár Iván András, a 10 millió Fa vezetője – a szerk.) hat évvel ezelőtti Facebook posztjához köti a motivációt, hogy a tettek mezejére lépjen, és tegyen valamit a bolygóért, a környezetünkért. Te mióta vagy önkéntes, és milyen területen kapcsolódtál be a munkába?
SPACE
A 10 millió Fáról a barátaimtól hallottam, és nagyjából másfél éve csatlakoztam én is a csapathoz. Alapvetően operatív munkát végzek, eleinte az ültetések lebonyolításában vettem részt, majd időközben több más feladat is megtalált. Mivel éltem Írországban és jól tudok angolul, ma már a nemzetközi szervezetekkel való kommunikációt is én folytatom. A legnagyobb partnerünk a One Tree Planted amerikai szervezet, akik tudnak hozzánk utalni olyan forrásokat, amelyeket nagyobb cégek zöldítésre szeretnének költeni ebben a régióban. A nemrég lezajlott, első Nemzeti Faültetés Napja alkalmával is bekapcsolódtak két nagyobb projektbe. Nagyon jó kapcsolat van köztünk, remélem még sok együttműködés létrejön velük. A nemzetközi relációkat tehát én viszem egy ideje, és folyamatosan keresek egyéb szervezeteket is, akikkel fel tudjuk venni a kapcsolatot a jövőbeni közös munka reményében. Az NFN sikere után, azzal, hogy egyetlen nap alatt elültettünk csaknem 100 ezer fát országszerte, megnőtt a presztízsünk, pozitívak a visszajelzések.
– Értékesítőként dolgozol, miközben a végzettséged és a természetvédelem iránti elkötelezettséged más utat is kijelölhetett volna. Igaz, végül az önkéntes munkában visszatértél a gyökerekhez… Hogy került a látókörödbe a 10 millió Fa?
Az egyetem alatt hamar kitisztult bennem a kép, hogy a hatalmas mennyiségű kemikália, rovarölőszer, amit a szakmámban felhasználnak, nem az én világom, és a kertépítés sem érdekel annyira, mint korábban hittem. De érdekelt a természetvédelem és a biogazdálkodás, ez lett végül a specializációm az egyetemen. Azt kutattam, hogyan lehet fenntarthatóbban élni, hogyan lehet restaurálni, rekonstruálni akár egész erdőket, területeket. A biogazdálkodással kapcsolatban egyébként még vannak terveim a jövőben. Amúgy, ahogy említettem barátoktól hallottam az alapítványról, és mivel szerettem volna aktívabban dolgozni ezen a területen egyre jobban bevonódtam. Aztán megismertem a belső embereket, és úgy éreztem, hogy hazaértem ebbe a közösségbe. Nem vagyok akadémikus alkat és igazán szakmabelinek sem mondanám magam, de nagyon jól egymásra találtunk a 10 millió Fa erdőökológusával, Aszalós Rékával, akivel az elültetett erdőink utánkövetésében, monitoringjában dolgozunk együtt, illetve érdekel annak a kitalálása is, hogy milyen kondíciókkal tudunk ültetni. Van ebben a tevékenységben elmélet és gyakorlat, így tulajdonképpen az önkéntes munkában mégiscsak használom az egyetem alatt megtanultakat.
– Mit adott még neked ez a közösség és miben változtál általa? Egyéb rejtett képességeid is kibomlottak?
Régebben sokkal inkább természetcentrikus voltam, az emberek kevésbé érdekeltek. Ez itt átfordult, mivel rengeteg jó embert ismertem meg, barátokat is találtam. Csodás adottság, hogy nagyon sokan gondolkodnak hasonlóan a 10 millió Fa közelében. Az is pozitív élmény, hogy az önkéntes munka révén olyan érdeklődő embereknek mesélek a fákról, a klímavédelemről és az alapítványról, akik különben az év nagy részét irodákban töltik.
– Akkor, hogy kicsit másra használjam az ismert szlogent: hozol még egy embert?
Éppen nemrég találkoztam egy volt iskolatársammal, akit elhívtam a szezonváltó bulinkra. Odajött, többekkel beszélgetett és egyszer csak megérkezett az alapítványba. Ma már ő is velünk dolgozik önkéntesként.
– Szóba került már a Nemzeti Faültetés Napja, ami szintén új feladatot hozott a számodra…
Franciska, a főkoordinátorunk keresett meg azzal, hogy vegyek részt projektmenedzserként a folyamatban. Ez nemcsak azt jelentette, hogy kommunikálni kellett a helyszínekkel, hanem le is kellett vezényelni a szervezést, az ültetést. És jött egy másik feladat is, beszállni a finanszírozás megteremtésébe. Mivel sok céggel működünk együtt, velük is kommunikálni kell, az újakkal pedig kapcsolatot építeni. Így lettem fundraiser is. Volt már egy csapat, amihez csatlakoztam, de az NFN feladta a leckét: tucatjával jelentkeztek a cégek, kialakult egy nagyjából 220-as lista, amit végül csak ketten hívtunk végig, és beszéltük meg velük a tudni-, és tennivalókat. És mindeközben futott két nemzetközi projektünk is, szóval volt feladat bőven, de sikerült megugrani.
– Tudod, hogy hány fát ültettél el eddig?
Az ültetéseken leginkább másoknak segítek, magyarázom, hogyan kell, de azért ültetek is persze: szerintem nagyjából ezer körül lehet a szám.
– Ezzel azért hozzátettél valamit a bolygó megmentéséhez. Annak, aki először fog ásót a kezébe, mit tudsz mondani? Mégis hány fát tud elültetni egy alkalommal?
Az erdészeti ültetéseinken, ahol haladósabb a munka, még kávézással, beszélgetéssel együtt is több tucatot. Sok cég jön egyébként ezekre az alkalmakra a munkatársakkal csapatépítésre, úgyhogy gyakran verseny is kialakul. Nagyon összerázza az embereket egy-egy ilyen nap.
– Mi az a szűkebb terület, ami jobban érdekel, amiben elmélyültél az ültetések kapcsán?
Nagyon szeretem a Miyawaki erdőket. Ezek tulajdonképpen pici, városi, nagyon sűrű őserdők. Nagyon értékes ültetési formát hoztak a városi betondzsungelekbe.
– Elmondanád azoknak, akik nem tudják, hogy mi az a miyawaki?
Akira Miyawaki japán botanikus volt, aki arra kereste a választ, hogyan lehet Japánban nagyon gyorsan erdőrekonstrukciót csinálni nagy területen. Japánban ugyanis kevesebb mint 0,5%-a maradt meg az őserdőknek, gyakorlatilag semmi. Amennyi őshonos fajt csak tudott, összegyűjtött, és besűrítve, nagyon biodiverzen ültetett. Ezek a fajok elkezdtek küzdeni a tápanyagért, a vízért, így nagyon gyors növekedést produkáltak. A módszert körülbelül tíz éve Európára is adaptálták, de itt persze mások a kondíciók, hisz eltérő a klíma. Mivel az európai városok többségében rendkívül kevés a zöld terület, illetve a szabad felület, a motiváció az volt, hogyan lehet ezekre a terekre minél gyorsabban a legnagyobb zöld koronát kreálni. Erre tökéletes megoldás a miyawaki. Annyiban más az európai módszer, hogy itt földcsere szükséges, mert a városok talaja nagyon szennyezett, nincs bennük túl sok humusz és nem megfelelő a szerkezetük, ezeket fel kell javítani, ami sok földmunkával jár. Valamint Miywaki mottójával szemben, miszerint „a legjobb utógondozás az, ha nincs rá szükség”, itthon ezek az erdőcskék locsolást igényelnek, illetve némi fenntartási munkát. A 10 millió Fa először 2022 tavaszán ültetett miyawakit, és három év után elmondható, hogy sokkal gyorsabban nőnek, néhány faj akár olyannyira, mint az egyesével elültetett fák. Gyorsabban is szelektálódnak, vannak fajok, amelyek jobban túlélnek, dominálnak. A legtöbb miyawaki minierdőnk 50 m2 körüli, ez akkora terület, amin koros fából 4 tudna élni, ehelyett itt 200 növény, cserje, fa fér el. Japánhoz képest itthon nincs nagy őshonos bázisunk, így körülbelül 20 fajjal tudunk dolgozni. Eddig közel 40 miyawakit ültettünk, és az a tapasztalat, hogy megmozgatja az embereket, gyorsan sok növényt lehet elültetni és hamar meglátszik az eredmény.

írásaim

10 millió fa/vita

Nichs Andrea: A KÁRPÁTOK ERDEI VESZÉLYBEN!

10 millió fa/tudósítás

Nichs Andrea: COP28, DUBAJ – TÖRTÉNELMI EREDMÉNY

Nichs Andrea: IDEJE FELÉBREDNI

Nichs Andrea: MI VÁR A FIATALOKRA?

irodalom/portré

Nichs Andrea: EGY LÁNY A FÁN

Nichs Andrea: MA 99 A FÖLD BAJNOKA

10 millió fa/interjú

Nichs Andrea: HERVAI FRACISKA

Nichs Andrea: NAGYMIHÁLY DÉNES 

Nichs Andrea: GAZSÓ GYÖRGY - AZ ERDŐBEN MEGTISZTULSZ, VIGYÁZZ RÁ

Nichs Andrea: SZABÓ SIMON - AZ EMBER EGY INVAZÍV FAJ

Nichs Andrea: Weiner Sennyey Tibor – A MÉHÉSZET A MEZŐGAZDASÁG KÖLTÉSZETE

Nichs Andrea: AZ ERDŐEMBER ÉS BARÁTAI

Nichs Andrea: Ágoston Kostyál Csilla - A TÉTLENSÉG SÁRKÁNYAI ÉS A RADIKÁLIS REMÉNY

Nichs Andrea: Váradi Zsolt - REPÜLÉS KÖZBEN ÉPÍTJÜK ÁT A REPÜLŐT

Nichs Andrea: Lóska Márton - A FAÜLTETÉS SZAKRÁLIS ÉLMÉNY

Nichs Andrea: Pumped Gabo - ÉPÍTENI EGY SZÉP, ÚJ VILÁGOTNichs Andrea:

Nichs Andrea: Bozzay Balázs - ÖTVENÉVES FA 50 ÉV ALATT LESZ ÖTVENÉVES

Nichs Andrea: Jordán Ferenc - KÖNYVEM MŰFAJA: VULKÁNKITÖRÉS

Nichs Andrea: Takács-Sánta András - A VILÁG ELEJE 

Nichs Andrea: Szöllősi-Nagy András - JAMES BOND ÉS A HIDROLÓGIA

Vásárhelyi Kriszta: „MERÍTKEZNI AZ ERDŐ INGEREIBEN

Nichs Andrea: Antal Balázs - „OTTHON, TEMPLOM, KERT”

Nichs Andrea:Gauder Márk: „KÉT ÉS FÉLMILLIÓ FÁNÁL TARTUNK”

Nichs Andrea - Kardos Gábor: „LE KELL JÖNNI AZ ÉLMÉNYHEROINRÓL”

Nichs Andrea: Aszalós Réka - HOLT FÁK ÉS LÉKEK AZ ERDŐBEN

Nichs Andrea: Bódi Eszter - „A NAPPAL VAN ÖRÖK SZERZŐDÉSEM”

Nichs Andrea: Zakar András - „VAN, AMI ERŐT AD A TOVÁBB LÉPÉSHEZ”

Nichs Andrea: Keresztesi Réka - „A SIKER KULCSA: NEM KELL ABBAHAGYNI”

Nihs Andrea: Köves Alexandra - „A TUDATOSSÁG GENERÁL VÁLTOZÁST”

Nichs Andrea: Lányi András - „A VERSENYKÉPESSÉGI MÍTOSZ ELAVULT”

Nichs Andrea: Csányi Vilmos - TEREMTŐ KÉPZELET

Nichs Andrea: Kun Zoltán - „AZ ERDŐKET VÁGÓÁLLATKÉNT KEZELJÜK”

Nichs Andrea: Bojár Iván András - „VAGY ZÖLD TÁRSADALMUNK LESZ, VAGY SEMMILYEN”

Nichs Andrea: Békés Zoltán - KAPITALIZMUS A KÖRNYEZETVÉDELEMÉRT?

Nichs Andrea: Ónodi Eszter - „A SZAKMÁM A TERÁPIÁM IS”

Nichs Andrea: Herendi Gábor - RECEPTRE KÉNE FELÍRNI AZ ERDŐT

Nichs Andrea: Soma Mamagésa - "A FÁK VÉGTELENÜL KÜLÖNÖS LÉNYEK”

Nichs Andrea: Forgács Bálint - A PUHA KLÍMAKOMMUNIKÁCIÓ, HIBA

Nichs Andrea: Dittrich Ernő - LÉLEKGYÓGYÍTÁS ÉS KLÍMAVÉDELEM

Nichs Andrea: Szerdahelyi Andor -SZÍVVEL ÉS ÉSSZEL ÜLTETÜNK 

Nichs Andrea: Gálhidy László - 120 ÉVESEN LEVÁGJUK AZ EDŐKET

Nichs Andrea: Bart Istvän - NAPOZÓSZÉKEK A TITANICON

Nichs Andrea: Ódor Péter - „AZ ERDEI ÖKOSZISZTÉMA VÁZÁT A FÁK ALKOTJÁK”

Nichs Andrea: Rajacic Ágnes - „MUNKÁMBAN A FÖLDRENGÉSEK A LEGSÚLYOSABBAK”

Ncihs Andrea: Tracey Wheatley - „MIATTUNK IS TÖRTÉNNEK VÁLTOZÁSOK

Nichs Andrea: Haraszti Mihály - „HAZAÉRTEM EBBE A KÖZÖSSÉGBE”

kultúra/könyv

Nichs Andrea: DETEKTÍVTÖRTÉNET A MÉHÉSZKEDÉSRŐL

Nichs Andrea - TAKÁCS-SÁNTA ANDRÁS: VILÁGELEJE

galéria

Nichs Andrea: BELSŐ TÁJAK - BUJNOVSZKY VANDA KÉPEI

10 millió fa /publicisztika

Nichs Andrea: LEGFONTOSABB A KÖZÖSSÉGI CSELEKVÉS