Olvasási idő 9 perc

egy lány a fán

JULIA BUTTERFLY HILL AKTIVISTA

NICHS ANDREA | PORTRÉ

Huszonöt évvel ezelőtt jött le a Luna nevű fáról Julia Butterfly Hill amerikai spirituális aktivista, író, költő, képzőművész, coach. 738 napot töltött 60 méter magasban egy 1000 éves, kaliforniai vörösfenyőn, ahová 1997. december 10-én mászott fel, hogy tiltakozzon az esztelen fakitermelés ellen és felhívja a figyelmet a mérhetetlen környezetpusztításra.

Julia kislánykorában választotta a Butterfly, azaz Pillangó nevet, így híresült el a ’90-es évek végén, és így szerepel az általa működtetett honlapon is (https://juliabutterflyhill.com) , aminek mottója: több mint csak egy lány a fán. Mélyen vallásos családban nevelkedett, az édesapja utazó, evangélikus lelkész volt, talán az ő hivatásából eredeztethető Julia spiritualitása, a sok utazásból pedig a természet szeretete. Egy 1996-os autóbaleset után a lány csaknem egy évre kórházba került, ahol – ahogy később írja – volt ideje eltöprengeni az élet értelméről. Felgyógyulása után nekivágott az amerikai nyugatnak, utazása egyben önismereti, önfelfedező kísérlet is volt számára. Erről így írt: „Nem volt kifejezett uticélom, de amikor beléptem a vörösfenyő erdő katedrálisába, tudtam, hogy ezt kerestem. Térdre estem, sírni kezdtem, és éreztem, ahogy eltelít a bölcsesség, az energia, a spiritualitás a legszentebb templomban.”
A kaliforniai erdőrészen éppen fakitermelés folyt, ami ellen más aktivisták is tüntettek. Julia először néhány hetesre tervezte az ellenállásba való bekapcsolódást, végül két éven át élt a fa tetején. Ez idő alatt több, ellene irányuló atrocitásra is sor került, egyes források szerint rá is lőttek, de próbálták helikoptertámadásokkal is lerázni a fáról. Mindezek és az időjárás viszonytagságai ellenére Julia kitartott fűtés, folyóvíz, egészségügyi ellátás nélkül, társai ugyan vittek élelmet neki, a meleget viszont mindössze egy Bunsen-égő szolgáltatta. Hálózsákban aludt egy a Lunára erősített deszkán télen-nyáron. 738 nap ellenállás után végül sikerült a Pacific Lumbert Company nevű céget rávenni, hogy az addigra már híres vörösfenyőt és a körülötte levő 12 ezer nm-es erdőrészt adják el az Earth First! szervezetnek ötvenezer dollárért, amit az alapítvány adományokból gyűjtött össze. Addigra kiderült, hogy az ősi mamutfenyőerdők mindössze 3%-a maradt életben.
A polgári engedetlenség e formája, Julia bátorsága és kitartása a nemzetközi figyelmet nemcsak a mamutfenyőkre, de egyéb környezeti és társadalmi problémákra irányította. Erről Hill Egy fa, egy nő és a mamutfenyők megmentéséért folytatott küzdelem története című könyvében olvashatunk. A könyv bevétele után 150 ezer dollárnyi adót kellett volna befizetnie, de ő ezt megtagadta, illetve az adóbefizetés igencsak radikális módját választotta: kulturális és ökológiai projektre, alternatív börtönprogramokra, iskola utáni programokra, az indiánok felzárkóztatására és közösségi kertek létrehozását megcélzó kísérletekre utalta át a pénzt. Megalapította a Circle of Life nonprofit szervezetet, évtizedekig évi több száz környezetvédelmi előadást tartott, zöldprogramokat indított és közösségeket szervezett. Vízióját több ökoszervezet is magáévá tette. A nevével fémjelzett honlapon lehet a programjához csatlakozni, itt olvasható a blogja és a versei, itt láthatók képzőművészeti munkái is.
Őszintén írt korábbi függőségéről is, amit társadalmi, kulturális kontextusba helyezett: „A mi kultúránkban a kényelem függősége nyilvánul meg. Függő társadalmat hoztunk létre. Az én életemben is volt egy időszak, amikor súlyos drog- és alkoholfüggő voltam, így nagyon is valóságos számomra, mit jelent addiktívnak lenni. Társadalomként szintén függőségi kultúrába születtünk, szükségünk van a fogyasztásra, a kényelemre, és ha ezt meg akarják vonni tőlünk, ugyanazokon az elvonási tüneteken megyünk keresztül, mint a drogfüggők vagy az alkoholisták. Azt látom, hogy még a legtudatosabbak is a kényelmesség iránti függőség alapján hozzák meg legöntudatlanabb döntéseiket.”
Julia azt írja, a világunk, a bolygónk azért van ilyen válságban, mert elszakadtunk emberi természetünk TERMÉSZETétől, és ahhoz, hogy visszataláljunk hozzá, kapcsolódnunk kell ahhoz a természethez, amelynek mi is részei vagyunk. „Sajnos a városaink többségében sok mindent elpusztítottunk abból a természetből, ahonnan jövünk, és ahová visszatérhetünk. Annyira megváltoztattuk, hogy többé már nem ismerjük fel természetként sem a ránk sütő napfényben, sem a csapból folyó vízben, sem akár egy épület formájában. Meg kell találnunk, hol a betegség forrása, hogy megtaláljuk, hogyan gyógyítsuk meg.”

 

írásaim

10 millió fa/vita

Nichs Andrea: A KÁRPÁTOK ERDEI VESZÉLYBEN!

10 millió fa/tudósítás

Nichs Andrea: COP28, DUBAJ – TÖRTÉNELMI EREDMÉNY

Nichs Andrea: IDEJE FELÉBREDNI

10 millió fa/interjú

Nichs Andrea: HERVAI FRACISKA

Nichs Andrea: NAGYMIHÁLY DÉNES 

Nichs Andrea: GAZSÓ GYÖRGY - AZ ERDŐBEN MEGTISZTULSZ, VIGYÁZZ RÁ

Nichs Andrea: SZABÓ SIMON - AZ EMBER EGY INVAZÍV FAJ

Nichs Andrea: Weiner Sennyey Tibor – A MÉHÉSZET A MEZŐGAZDASÁG KÖLTÉSZETE

Nichs Andrea: AZ ERDŐEMBER ÉS BARÁTAI

Nichs Andrea: Ágoston Kostyál Csilla - A TÉTLENSÉG SÁRKÁNYAI ÉS A RADIKÁLIS REMÉNY

Nichs Andrea: Váradi Zsolt - REPÜLÉS KÖZBEN ÉPÍTJÜK ÁT A REPÜLŐT

Nichs Andrea: Lóska Márton - A FAÜLTETÉS SZAKRÁLIS ÉLMÉNY

Nichs Andrea: Pumped Gabo - ÉPÍTENI EGY SZÉP, ÚJ VILÁGOTNichs Andrea:

Nichs Andrea: Bozzay Balázs - ÖTVENÉVES FA 50 ÉV ALATT LESZ ÖTVENÉVES

Nichs Andrea: Jordán Ferenc - KÖNYVEM MŰFAJA: VULKÁNKITÖRÉS

Nichs Andrea: Takács-Sánta András - A VILÁG ELEJE 

Nichs Andrea: Szöllősi-Nagy András - JAMES BOND ÉS A HIDROLÓGIA

Vásárhelyi Kriszta: „MERÍTKEZNI AZ ERDŐ INGEREIBEN

Nichs Andrea: Antal Balázs - „OTTHON, TEMPLOM, KERT”

Nichs Andrea:Gauder Márk: „KÉT ÉS FÉLMILLIÓ FÁNÁL TARTUNK”

Nichs Andrea - Kardos Gábor: „LE KELL JÖNNI AZ ÉLMÉNYHEROINRÓL”

Nichs Andrea: Aszalós Réka - HOLT FÁK ÉS LÉKEK AZ ERDŐBEN

Nichs Andrea: Bódi Eszter - „A NAPPAL VAN ÖRÖK SZERZŐDÉSEM”

Nichs Andrea: Zakar András - „VAN, AMI ERŐT AD A TOVÁBB LÉPÉSHEZ”

Nichs Andrea: Keresztesi Réka - „A SIKER KULCSA: NEM KELL ABBAHAGYNI”

kultúra/könyv

Nichs Andrea: DETEKTÍVTÖRTÉNET A MÉHÉSZKEDÉSRŐL

Nichs Andrea - TAKÁCS-SÁNTA ANDRÁS: VILÁGELEJE

irodalom/portré

Nichs Andrea: EGY LÁNY A FÁN

galéria

Nichs Andrea: BELSŐ TÁJAK - BUJNOVSZKY VANDA KÉPEI