orosz rulett vízzel
♦ STACHE ÉVA | 10 MILLIÓ FA – ESSZÉ
A tények számítanak!
A Valenciában történt hirtelen és váratlan áradás, csak egy a számos természeti katasztrófa közül, amit az elmúlt négy hónapban a világon láttunk. Váratlanul tör elő valamilyen szokatlanul nagy, egyhelyben topogó eső, földcsuszamlás, rendkívüli hőség, erdőtűz. Hogy hol lesz a következő dráma, nem tudni elöre. Orosz rulett ma a klímaváltozás.
SPACE
A sokféle katasztrófa közül a víz a legintenzivebb drámák egyik okozója. A jelen esőzések, nemcsak abban különböznek a ‘régiektől’, hogy más idöpontokban jelennek meg, mint azt megszoktuk, hanem a víz mennyisége is más. Olyan intenzív csapadék amilyen korábban száz évben egyszer fordult elő, most többször is megjelenik akár egyetlen szezonon belül. Az esőzések megváltozott frekvenciája és intenzitása, nagy méretű áradásoknak okozója, akár úgy, hogy egy helyben hirtelen nagy mennyiségű víz zúdul le, akár úgy hogy hosszan, néha hetekig tartva túlduzzasztja a folyókat.
SPACE
Csak 2022-ben és csak a legnagyobb katasztrófákat említve: mialatt a mexikói települések kétharmada vízhiánnyal küzdött, addig Európa hőhullámmal amelyben 61 ezren haltak meg, Franciaország példátlan szárazságot élt át, a heves esőzések miatti áradások, több mint 1200 ember halálát okozva, Pakisztán egyharmadát víz alá borították. é33 millióan kényszerültek elhagyni otthonukat éghajlati problémák miatt. Bár hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy Európa kivétel, ám az ívóvíz hiánya már itt is felbukkant. 2030-ig az így növekedő problémát muszáj lesz megoldani.
Érdemes megnézni, hogyan illeszkedik a megváltozott csapadék-trend a teljes klimaképbe, milyen hatása van a meleg periódusokra és a szárazságra. A gondnak ugyanis csak egyik fele, hogy a víz mindent eláraszt és átrendezi az utcaképet. Bár nem magától értetődő, mégis, a késöbbi szárazságok és nagy hőség összefügg az időszaki nagy esőzésekkel.
A 20-ik század elejétől Európa mérsékeltövi térségeiben a szárazságok és esőzések intenzitása, gyakorisága megnövekedett. A helyi vízmérleget a párolgás nagy mértékben befolyásolja. Párolgásban nagyobb vízfelületek és a jelenlévő növényzet játszik fontos szerepet, kiegészítve a víz körforgását. Párolgást a víz és növényzet felületi hőmérséklete, valamint a levegő hőmérséklete közötti különbség hozza létre. A 20 század folyamán az átlaghőmérséklet majdnem minden szárazföldi területen és évszakban emelkedett. Ez hosszabb és intenzívebb szárazságperiodusokhoz vezet.
Mindehhez hozzátartozik, hogy a csapadék mennyisége ingadozik. Például a Budapesten lehullott csapadék mennyisége 1999-ben 824mm volt míg 2018-ban már csak 493mm, és a két dátum között sok másik különböző mennyiséget mértek. A 2018-as alacsony csapadék része volt az akkor egész Európát sujtó nagy intenzitású és hosszas hőségnek és szárazságnak, amely sok ezer hőségáldozatot követelt. Elöbbiekből egy fontos következtetést máris levonhatunk: a klimaváltozást és annak hatásait csak a problámák integrált megközelítésével tudjuk megoldani. A fizikai integralitáson kívül szociális integritásra is szükség van. Ehhez nemcsak szolidaritás, de az együtmüködés akarása is szükséges.
Felmerül azonban a következő gondolat is: szárazság idején nincs elég víz, hogy a víz megtartásához és pótlásához olyan nagyon szükséges növényzetet életben tartsuk, Viszont rengeteg víz van nagy esőzések idején. Ha a túlzott mennyiségű víz amitől szabadulnánk esőzések idején megmaradna valahogyan a térségben, akkor szárazság idején felhasználhatnánk a növényzet életben tartásához.
Olyan országokban, ahol a vízhiány strukturális probléma, megszokott a víz tárolása, akár kissebb mennyiségben akár a pincében elhelyezett nagyobb tartályokban. Ilyen például Aruba, egyike a Leeward-szigeteknek. Rrészben önálló szigetország saját kormánnyal és gazdasággal, amely a Holland Királysághoz tartozik. Bár magánházakban nagy rendszerességgel vizet tárolnak, a kormány ez év márciusában külön nagyléptékü kutatóprogramot inditott víz tárolására.
A Világbank 2023 évi jelentése fájdalmas pontossággal világított rá a víztárolás létfontosságú szerepére a klimaváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásban.
Bár egyre nagyobb mennyiségű édesvízre van szükség, azok a felületek, ideértve a növények felületét is, amelyek édesvizet tudnak biztosítani, tendenciaszerűen csökkenő mértéket mutatnak. Ennek a tendenciának az ellensúlyozására olyan átfogó vízügyi stratégiára lenne szükség, amely az összes vízellátó rendszert globálisan kezeli. Részben helyi szinten kell lépni, és a helyi megoldásokat integrálni regionális és globális szinten.
A mai vízfogyasztási gyakorlat szerint 2030-ra globálisan 40%-os egyensúlyhiánnyal kell majd megküzdeni a vízellátás és -kereslet között. Ezt megtetézik a krónikus vízhiány és a várható időjárási szélsőségek, amelyekből már most ízelítőt kaptunk. A becslések világossá teszik, hogy az édesvíz kiaknázásának módjait újra kell gondolnuk, és egy új víz-tárolási paradigmát kell kialakítanunk. Az édesvíz tárolása ez egyik legfontosabb eszköze az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásnak.
Az édesvíz tárolásánk története megegyezik a mezőgazdaság fejlődéstörténetével. Róma csodálatra méltó ‘aquaduct’ építményei, amelyekkel sok-sok kilométerről szállították a vizet városaikba, máig mérnöki csúcsteljesítménynek számítanak. Pompei városánk megmaradt utcái láttatják, hogy azokat külön csatornák nélkül is a víz szállítására használták.
A Pompei házakban egy erre kijelölt teremben az eső egyenesen befolyt a házba ahol a padlóban egy mélyedésben felfogták ezt az értékes ajándékot. Nagyon előrelátó, és fenntartható módja a természettel való együttélésnek.
Pompei ház vízgyűjtö medencéje. Foto Stache
Mai vízgyűjtő módszerek nem mindig ilyen látványosak, ugyanakkor nagyon is célratőrőek lehetnek, mint például az egyre népszerűbb, s a mellékelt fotón bemutatott Franciaországi tűzoltó víztároló zsákok.
Ha azonban a globális ivívíz problémát valós arányaiban nézzük, ezek a kisléptékü megoldások, hasznosak és szükségesek, de nem elegendőek. Nem csak nagyarányú víztárolásra van szükség, de árterületek visszaállítására, a víz körforgásának helyreállítására, a természeti stratégiák használatára. Ez a mi munkánk és nem is kevés!
írásaim
♦ STACHE ÉVA
10 millió fa / vita
Stache Éva: TÁNC A VULKÁN TETEJÉN
10 milló fa / esszé
Stache Éva: OROSZ RULETT VÍZZEL