Olvasási idő 12 perc

mi vár a fiatalokra?

UNICEF KLIMAHŐSÖK KONFERENCIA

NICHS ANDREA | 10 MILLIÓ FA

Hány liter víz kell egy szerverpark hűtéséhez? Mit gondolnak tudósaink a jövőről? Miért fenntarthatóbb gombát termeszteni, mint zöldpaprikát? Milyen a klímaválság árnyékában élni és tervezni fiatalon? – Ilyen és ennél is komolyabb kérdésekkel foglalkozott a napokban megrendezett Klímahősök Konferencia.

A klímaválság gyerekjogi válság, hiszen a fiatalokat már ma is aránytalanul a legnagyobb mértékben érintik a klímaváltozás negatív hatásai. A pusztító szárazság, a sorozatos áradások, a tűzvész és a kiszámíthatatlan viharok miatt ma közel 50 millió gyermek van úton, hogy élhető helyet találjon magának, mivel a tragikus természeti katasztrófák miatt arra kényszerülnek, hogy elhagyják az otthonukat.
space

A legkisebb szabolcsi faluból is érkeztek gyerekek.
„Az idei a negyedik Klímahősök Konferencia, amire 1500, 10 és 18 éves kor közötti fiatalt vártunk és úgy tűnik mind el is jöttek – mondta a konferencia szünetében Makara Eszter, az UNICEF Klímahősök program vezetője. – A terület 40 legnevesebb előadóját hívtunk meg és 15 interaktív workshoppal készültünk, ahol gyakorlati tanácsokat is kaptak a gyerekek. Ez azért is fontos, mert egy 2022-es kutatás szerint az iskolások túlnyomó része érzett már szorongást a klímaváltozás miatt. Akár azzal kapcsolatban, hogy rosszat tesznek-e a Földnek, ha kidobják a szemetet, de olyan fajsúlyos kérdésekre is választ várva, hogy vállaljanak-e majd gyereket erre a világra? Vagy, hogy mi vár rájuk felnőtt korukban? Az egész országból érkeztek a gyerekek, a legkisebb szabolcsi falutól kezdve az ország másik végéig. Próbáltunk mindenki számára érdekes témákat keresni, és a beszélgetésekre egymást kiegészítő nézetű, de ütköző álláspontú szakértőket is meghívtunk, hogy konstruktív párbeszéd alakulhasson ki. Vannak nagyon elkötelezett fiatalok, akik a saját életükben is gyakorolják a fenntartható életvitelt, aktívak az UNICEF-en belül is, de sokan vannak olyanok, akik nem nagyon találkoznak vagy figyelnek fel a klímaválság következményeivel kapcsolatos témákra. A szelektív szemétgyűjtés, a természet védelme már óvodás korban is szóba kerül, de a szintugrás sokaknál elmarad. A mostani konferencia kurrens témája a technológia és az AI kapcsolata a klímaváltozással, illetve a digitális karbonlábnyom-csökkentés.
Az UNICEF-nél egyébként jó ideje fókuszban van az éghajlatváltozás nemzetközi szinten is, ez az egyik legfontosabb kérdéskör, és nemcsak edukációs céllal, hanem mert a segélyezések legjava a természeti katasztrófák során, a klímaváltozással összefüggésben merül fel. Tény, hogy a Földön nagyjából egymilliárd gyerek él súlyosan hátrányos helyzetben a klímaválság miatt, úgyhogy kétségtelenül nagyon fontos problémáról beszélünk.”
Átírni mindennapi életünket
A klímaváltozás különböző aspektusairól szóló beszélgetésekben többek között szó volt arról, hogy milyen jövőt formáló változásokra kell már ma felkészülniük a fiataloknak, amelyek nemcsak a környezetüket befolyásolják majd, hanem átírhatják mindennapi életüket is. A kerekasztal-beszélgetéseken hazánk legnevesebb negyven szakértője vett részt, különböző területek képviselői az IT szektortól a tudományos világon át az egészségügyig, a teljesség igénye nélkül: Gelencsér András, az MTA Levegőkémiai Kutatócsoportjának vezetője, Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, Kőváry Zoltán pszichológus és Huszics György, a Carbon.Crane alapítója. Abban minden szakember egyetértett, hogy bármerre is szeretnének továbbtanulni a fiatalok, innovatív gondolkodással és környezettudatos értékrenddel bárhol tehetnek fontos lépéseket. Akár az étkezés, az öltözködés vagy a digitális eszközök használatának újragondolása, a mesterséges intelligencia okos felhasználása és a digitális karbonlábnyomunk mérséklése terén. „Mivel sok magyar programunk foglalkozik a gyerekek drámaian romló lelki egészségével, tudjuk, hogy ebben szerepet játszik az úgynevezett klímaszorongás is. 2022-es reprezentatív felmérésünk szerint a korosztály 90%-a szorongást, 33%-a pedig kifejezetten dühöt él meg a klímaváltozás kapcsán és komoly frusztrációt okoz mindannyiuk számára a tehetetlenség, eszköztelenség, mellőzöttség érzése. Klímahősök kezdeményezésünk célja, hogy részvételi lehetőségeken keresztül konstruktívabb, pozitívabb, cselekvő irányba fordítsa és ezzel egyszersmind oldani tudja ezeket a negatív érzéseket – mondta el Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.
Klímaszorongástól a fenntarthatóságig
Az előadásokkal párhuzamosan zajló workshopok kimondottan hasznos, innovatív kezdeményezéseket és megoldásokat mutattak be, amelyek alapjaiban változtathatják meg a fenntarthatósághoz való hozzáállásunkat és életvitelünket. A diákok első kézből hallhattak például a Planetary Health és a kardiometeorológia megközelítésekről. Sokan arról sem tudtak eddig, hogy évről évre egyre nagyobb digitális karbonlábnyomot hagyunk magunk után, a szakemberek segítségével pedig már a rendezvényen elkezdték digitális eszközeik „tisztítását” és ezzel a lábnyomuk csökkentését. A rendezvény egyik legnépszerűbb installációja egy olvadozó jégtömb volt, ami rendkívül szemléletes módon mutatta be, hogy viszonylag rövid idő alatt is mekkora változás mehet végbe. Az UNICEF Fiatal Nagykövetei – akik maguk is a konferencia célközönségének korosztályát alkotják – amellett, hogy részt vettek a végleges szakmai program kialakításában, a beszélgetések moderátoraiként és workshoppal is segítettek a gyerekeket érdeklő kérdéseket feltenni, az ő nyelvükre formálni az eseményt. A konferencián olyan témaköröket jártak körül, mint a fenntartható étkezés, a technológiai fejlődés hatása a klímaváltozásra, a zero waste, azaz az újrahasznosítás útjai, fenntartható divat és szépségápolás, mit gondolnak tudósaink a jövőről, mi a klímaszorongás és mit tehetünk ellene?
A szervezők azt remélik, hogy egy-egy ilyen nap az edukáción túl segít a gyerekeknek közösséget találni, ahol beszélhetnek az őket feszítő kérdésekről, és gyakorlati tanácsokat is kapnak, hogy a klímaszorongást a cselekvés válthassa föl.

írásaim

10 millió fa/vita

Nichs Andrea: A KÁRPÁTOK ERDEI VESZÉLYBEN!

10 millió fa/tudósítás

Nichs Andrea: COP28, DUBAJ – TÖRTÉNELMI EREDMÉNY

Nichs Andrea: IDEJE FELÉBREDNI

Nichs Andrea: MI VÁR A FIATALOKRA?

irodalom/portré

Nichs Andrea: EGY LÁNY A FÁN

Nichs Andrea: MA 99 A FÖLD BAJNOKA

10 millió fa/interjú

Nichs Andrea: HERVAI FRACISKA

Nichs Andrea: NAGYMIHÁLY DÉNES 

Nichs Andrea: GAZSÓ GYÖRGY - AZ ERDŐBEN MEGTISZTULSZ, VIGYÁZZ RÁ

Nichs Andrea: SZABÓ SIMON - AZ EMBER EGY INVAZÍV FAJ

Nichs Andrea: Weiner Sennyey Tibor – A MÉHÉSZET A MEZŐGAZDASÁG KÖLTÉSZETE

Nichs Andrea: AZ ERDŐEMBER ÉS BARÁTAI

Nichs Andrea: Ágoston Kostyál Csilla - A TÉTLENSÉG SÁRKÁNYAI ÉS A RADIKÁLIS REMÉNY

Nichs Andrea: Váradi Zsolt - REPÜLÉS KÖZBEN ÉPÍTJÜK ÁT A REPÜLŐT

Nichs Andrea: Lóska Márton - A FAÜLTETÉS SZAKRÁLIS ÉLMÉNY

Nichs Andrea: Pumped Gabo - ÉPÍTENI EGY SZÉP, ÚJ VILÁGOTNichs Andrea:

Nichs Andrea: Bozzay Balázs - ÖTVENÉVES FA 50 ÉV ALATT LESZ ÖTVENÉVES

Nichs Andrea: Jordán Ferenc - KÖNYVEM MŰFAJA: VULKÁNKITÖRÉS

Nichs Andrea: Takács-Sánta András - A VILÁG ELEJE 

Nichs Andrea: Szöllősi-Nagy András - JAMES BOND ÉS A HIDROLÓGIA

Vásárhelyi Kriszta: „MERÍTKEZNI AZ ERDŐ INGEREIBEN

Nichs Andrea: Antal Balázs - „OTTHON, TEMPLOM, KERT”

Nichs Andrea:Gauder Márk: „KÉT ÉS FÉLMILLIÓ FÁNÁL TARTUNK”

Nichs Andrea - Kardos Gábor: „LE KELL JÖNNI AZ ÉLMÉNYHEROINRÓL”

Nichs Andrea: Aszalós Réka - HOLT FÁK ÉS LÉKEK AZ ERDŐBEN

Nichs Andrea: Bódi Eszter - „A NAPPAL VAN ÖRÖK SZERZŐDÉSEM”

Nichs Andrea: Zakar András - „VAN, AMI ERŐT AD A TOVÁBB LÉPÉSHEZ”

Nichs Andrea: Keresztesi Réka - „A SIKER KULCSA: NEM KELL ABBAHAGYNI”

Nihs Andrea: Köves Alexandra - „A TUDATOSSÁG GENERÁL VÁLTOZÁST”

Nichs Andrea: Lányi András - „A VERSENYKÉPESSÉGI MÍTOSZ ELAVULT”

Nichs Andrea: Csányi Vilmos - TEREMTŐ KÉPZELET

Nichs Andrea: Kun Zoltán - „AZ ERDŐKET VÁGÓÁLLATKÉNT KEZELJÜK”

Nichs Andrea: Bojár Iván András - „VAGY ZÖLD TÁRSADALMUNK LESZ, VAGY SEMMILYEN”

Nichs Andrea: Békés Zoltán - KAPITALIZMUS A KÖRNYEZETVÉDELEMÉRT?

Nichs Andrea: Ónodi Eszter - „A SZAKMÁM A TERÁPIÁM IS”

Nichs Andrea: Herendi Gábor - RECEPTRE KÉNE FELÍRNI AZ ERDŐT

Nichs Andrea: Soma Mamagésa - "A FÁK VÉGTELENÜL KÜLÖNÖS LÉNYEK”

Nichs Andrea: Forgács Bálint - A PUHA KLÍMAKOMMUNIKÁCIÓ, HIBA

Nichs Andrea: Dittrich Ernő - LÉLEKGYÓGYÍTÁS ÉS KLÍMAVÉDELEM

Nichs Andrea: Szerdahelyi Andor -SZÍVVEL ÉS ÉSSZEL ÜLTETÜNK 

Nichs Andrea: Gálhidy László - 120 ÉVESEN LEVÁGJUK AZ EDŐKET

Nichs Andrea: Bart Istvän - NAPOZÓSZÉKEK A TITANICON

Nichs Andrea: Ódor Péter - „AZ ERDEI ÖKOSZISZTÉMA VÁZÁT A FÁK ALKOTJÁK”

Nichs Andrea: Rajacic Ágnes - „MUNKÁMBAN A FÖLDRENGÉSEK A LEGSÚLYOSABBAK”

Ncihs Andrea: Tracey Wheatley - „MIATTUNK IS TÖRTÉNNEK VÁLTOZÁSOK

Nichs Andrea: Haraszti Mihály - „HAZAÉRTEM EBBE A KÖZÖSSÉGBE”

kultúra/könyv

Nichs Andrea: DETEKTÍVTÖRTÉNET A MÉHÉSZKEDÉSRŐL

Nichs Andrea - TAKÁCS-SÁNTA ANDRÁS: VILÁGELEJE

galéria

Nichs Andrea: BELSŐ TÁJAK - BUJNOVSZKY VANDA KÉPEI

10 millió fa /publicisztika

Nichs Andrea: LEGFONTOSABB A KÖZÖSSÉGI CSELEKVÉS