Olvasási idő 10 perc

részletek az álomnaplóból

DURST GYÖRGY | NAPLÓ

1.

Ma éjszaka Szőcs Gézával álmodtam. Erdélyi utazásaim során megismertem egy kicsit a tájat, a falvakat, városokat és ezen ismeret birtokában én voltam az álmomban a kísérője, útitársa, sofőrje. Valami homályos megbízatása okán egy faluszéli házba kellett utaznia, de nem tudtunk bemenni, mert egy mérges kutya utunkat állta. A ház, illetve a falu egy völgyben volt, és a kutya elől menekülve visszanézve, olyan volt, mint amikor Csíkszeredát pillantja meg a Hargita oldalán lefutó szerpentin kanyarjaiból az utazó. Egy füves szőlősorban menekültünk a hegy tetején hagyott autóig, beugrottunk. Géza csalódott volt. Nem tudta teljesíteni küldetését. Az álom ezzel véget ért.
2.
Ma reggel furcsa álmom volt, Zsuzsi ébresztett fel, nyüszögtem. Valamiért a rakparton mentem, kb ott, ahol Can és Pauer cipői vannak, és megpróbáltam kikerülni egy oszlopot, ahová a hajókat szokták kikötni. A Duna felé kerültem ki, nem a part felé és beleestem a vízbe, állva süllyedtem el, nem tudtam a kezemet mozgatni.
3.
Az éjjeli álmom a Balázs Béla Stúdióval kapcsolatos. Monory M. Andrással beszélgettünk, hogy az új vezetőségnek milyen feladatai vannak. Az akkori filmfőigazgató szerint az alapszabályban leírt, a mindenkori egy átlagos magyar játék film költsége nem jár a stúdió kollektívájának, hanem adható. Mindez valamikor a nyolcvanas évek közepén történt. Ettől kezdve került folyamatosan hátrányos helyzetbe a stúdió. Nem jár, csak adható, ez azt jelenti, hogy valahol, valaki eldönti, hogy mennyi adható. Vajon milyen kritériumok alapján dönti el és kicsoda? Ki mondja ki a végső szót? Az új vezetőség feladata egyértelmű. Követelni kell a stúdiót az alapszabályban meghatározott összeget, állapodtunk meg.
5.
Régen álmodtam már “filmeset”, ez a ma hajnali álom is azért törhetett rám, mert tegnap estefelé belenéztem a france2 tv csatorna élő közvetítésébe a 79. Cannes-i filmfesztivál megnyitójáról. Álmomban újra végig gurultam a Croisetten a Vieux Port-tól egészen a Palm Beach félig zárt parkolójáig, ahol megállva néztem a tengerpart szélén tájcsíző csapatot, az öbölben ringó yachtokat, a távolból is jól látható fesztivál palotát, ahol a Red Carpeten a fotósok hadától kísérve, magukat illegetve vonultak a sztárok a lépcső tetején várakozó fesztivál igazgató, Thierry Frémaux felé. Az álom rövidke képei felidézték bennem az emlékeket, amelyek ehhez a városkához és a fesztiválhoz kötődnek.
xxx
Nem tudom, miben bíztunk Iványi Marcellel, amikor 1996-ban hónunk alá csapva a filmesdobozt megkerestük a fesztivál párizsi irodáját, és kitöltve a nevezési papirokat otthagytuk az íróasztalon. A fesztivál akkori igazgatója, Gilles Jacob megnézte, és beválogatta a versenybe. A “Szél” című film Arany Pálmát kapott, akkor azt gondoltam, ennél nagyobb siker nem lesz filmes pályafutásom során.
Öt évvel később Mészáros Péter “Eső után” cimű filmje ismét megkapta a rövidfilmes verseny legrangosabb díját. Már rutinosan mozogtam a fesztivál palotában, ismertem a hátsó kijárat felé vezető utat, ahol a színészek és rendezők, filmmogulok és benfentes ujságírók közlekedtek, elkerülve a kíváncsi szemeket, a mélygarázsba vezető utat, ahonnan a propagandaanyagokkal, és a kamerákkal felszerelt tudósítók járnak, tudtam hogy kell kikerülni az ellenőrzéssel megbízott biztonsági őröket, akik a 2001.09.11 után már kikerülhetetlenné váltak.
Producerként két Arany Pálma díjjal elbízhattam magam, mert pár évvel később koproducerként – a producer Muhi András volt – Kenyeres Bálint “Before Dawn” című filmje vetítésére már úgy készültem, hogy ismét meghallgathatom a Palais Lumier-ben Saint-Saëns “Az állatok farsangja” művének Akvárium tételét, ami a fesztivál szignál zenéje. A következő izgalom Erdély Dániel “411-Z” című kisfilmjével kapcsolatos, szintén a rövidfilmes versenyprogramban szerepelt, producertársam Angelusz Iván a Katapult Stúdió vezetője volt, sajnos, már nincs közöttünk. Európa összes első osztályú fesztiválján voltam filmjeimmel, díjakat is kaptak, de a legkedvesebb emlékek – érthetően – a Cannes-i fesztiválhoz fűződnek. Rendszeresen kapom az értesítőket az eseményekről, számon tartanak, talán még egyszer visszatérek, na nem producerként egy új filmmel, vendégként, kíváncsi látogatóként.
16 éve nem vettem részt forgatáson, amióta az Orbán rendszer hatalomra került. Részben külföldön élek azóta, az eltelt évek nem múltak el nyom nélkül bennem, de remélem, hogy hamarosan bekövetkező filmszakmai változások visszaadják a reményt, hogy megújulásra készen állnak a fiatalok. Nekem már nem lesz komoly szerepem ebben, maradok továbbra is Von-tolla, a kívülálló, mint a Dzsungel könyvének magányos farkasa, ha kellek harcostársként számíthatnak rám a támadó dólok ellen.

 

írásaim

irodalom/napló

Durst György: BADACSONY,BAZALTORGONA, BOROK

Durst György: JÉGBOR

Durst György: HAJÓ, HORGÁSZOK, BARÁTOK

Durst György: HÉTVÉGI MOZAIKOK

Durst György: MOZAIKOK NO2.

Durst György: ENTRE DOS AQUAS*

Durst György: MACSKA ÉS MACINTOSCH

Durst György: AZ OLASZ GÉPSOR

Durst György: ÁLOM

Durst György: ÜZENET

Durst György: MENEKÜLŐ TÖRTÉNETEK

Durst György: MOZIMESÉK

Durst György: OTTHON /ITTHON

Durst György: JÓ BOR

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 2.

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 3.

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK I

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK II

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK III

Durst György: TENGER, FÁK, VÍZ, EMBER

Durst György: TAVASZ

Durst György: JEREZI ANZIX

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM II.

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM III.

Durst György: SÁRGABORSÓ FŐZELÉK, FELTÉTLENÜL

Durst György: “SEJ AZ ARANYHÍD VENDÉGLŐ AJTAJA KITÁRVA!”

Durst György: NEHOGY NŐI KEZEKBE KERÜLJ!

Durst György: A FELEJTÉS RÉTEGEI

Durst György: MIELŐTT MÉG ELFELEJTEM

Durst György: ÚTKÖZBEN 1.

Durst György: ÚTKÖZBEN 2.

Durst György: ÚTKÖZBEN 3.

Durst György: TENGERPARTI TÖRTÉNETEK

Durst György: TENGERPARTÍ TÖRTÉNETEK 2. 

Durst György: TENGERPARTI TÖRTÉNETEK 3.

Durst György: LELETEK

Durst György: ELSZÁLLTAK A RÓZSASZÍN FLAMINGÓK

Durst György: BOLOND, BOLOND ÁPRILIS

Durst György: MÁJUSI NAPOK

Durst György: A HATODIK HÓNAP

DURST GYÖRGY: JÚLIUSI NAPOK

DURST GYÖRGY: A NYOLCADIK HÓNAP

DURST GYÖRGY: TALÁLKOZÁSOK

DURST GYÖRGY: OKTÓBERI EMLÉK

DURST GYÖRGY: APÁM BICSKÁI

DURST GYÖRGY: ADVENTI EMLÉK

DURST GYÖRGY: HÁROM

DURST GYÖRGY: PILLANGÓK, EMLÉKEK

DURST GYÖRGY: RÉSZLETEK AZ ÁLOMNAPLÓBÓL

irodalom/tárca

Durst György: AZ UTOLSÓ HATLAPÚ

Durst György: VARÁZSSZEM

irodalom/novella

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 4

Durst György: AZ ÚTKOPRÓ

Durst György: AMIKOR PITYMALIK

szerk

Durst György: LEVÉL EGY ÁLOMRÓL

DURST GYÖRGY: EMLÉKEZNI SZABAD

irodalom/portré

Durst György: EMLÉKEZNI TILOS

film/kultúra

Durst György: ILLEGALITÁSBAN