Olvasási idő 4 perc

jégbor

♦ DURST GYÖRGY | NAPLÓ

Anyámmal álmodtam. Még kint lakott Rákosligeten, apám halála után egyedül, azt a pár lépcsőt ami a lakás bejárata előtt volt, már nagyon nehezen, botjába kapaszkodva tudta csak használni. A szemközti szomszédok telefonáltak, hogy menjek, mert már nem látják pár napja. Indulni akartam azonnal, de a lábam nem akart engedelmeskedni, mintha földbe gyökerezett volna. Erős szívdobogással ébredtem a nehéz hajnali álomból, hosszan bámultam a szél mozgatta, alíg leveledző tavaszi ágakat az ablakon át.

A ligeti házunk kertjéből a gazdaság szőlőjére lehetett látni, hitványka kerítés választotta el tőlünk a földút túlsó felén. Ősszel, szüret idején az érett fürtökön darazsak zsongtak, a gazdaság lassan közeledett a csőd felé, a területre lakóparkot terveztek, már nem szüretelték le a termést. Apám csak nézte, hogy megy az enyészetbe, majd gondolt egyet, utánajárt, mi lesz a területtel. Akkor tudta meg, hogy értékesítésre vár, a gazdaság már nem foglalkozik vele, nincs ember aki leszedje, feldolgozza a szőlőt. Néha átment, kóstolgatta az egyre töppedő, aszúsodásnak indult szemeket, majd egy nap felhívott, menjek, megyünk szüretelni!
Hideg volt, december eleje, a dér már megcsípte a fürtöket, a bogyók mézédessé váltak. Jégbor lesz belőle, mondta csillogó szemmel, félrevágott sapkáját igazgatva. Leszedtünk vagy két mázsányit egy nagy, vagy kétszáz literes műanyag hordóba. Közel az aljához fúrt egy lukat az oldalába, beleillesztett, egy kb két centis átmérőjű csövescskét. A hordóból lassan csöpögni kezdett a must, ami vagy harminc fokos volt, préselni se kellett. Nem hitt a saját eszközeinek, ezért egy üveget megtöltve elvitte a borminősítő intézet laborjába, a Batthyány utcába. Két ötven literes üvegballon lett tele a folyékony arannyal, ahogy ő nevezte az isteni nedűt.
Volt egy darab földünk a badacsonyi hegy szoknyája alján, közel a vasúthoz, a 71-es úthoz. Szántó terület volt eredetileg, kevés pénzért jutott hozzá. Ha magas volt a Balaton szintje, akkor egy ásó nyomra megcsillant a víz a gödör alján. Vízgyűjtő árkot ásott, ahogy az a falvak portái előtt volt régen. Anyám kis zöldséges kertet gondozott, volt paprika, paradicsom, krumpli nehezen fejlődött a vizes talajban. Apám szőlőt ültetett, külön nevelte a hajtásokat, iskolának hívva a földet felpúpozva védő veszőket. Készült egy pince is, a vitorláskővel díszített bazalt építmény egy részét földdel betemtve az északi oldalon. Présháznak használatos előtere, napozásra kiválóan alkalmas lapos teteje volt. A vizes talajban nem volt érdemes mélyebben a föld alá ásni, az egyik tapolcai szomszéd megjárta, egy alkalommal úsztak az üres hordói a víz tetején a pincéjében.
Elkerültem otthonról, középiskolába Veszprémbe jártam, majd kíváncsi kamaszként később a nagyvárosba kerültem. Amikor vagy hatvan év után szüleim elkerültek Badacsonyból még egy ideig Apám ápolta a kertet, majd közelebb költöztek hozzánk, Pestre kerültek, ligetre. Még onnan is vissza-vissza járt a badacsonyi birtokra, majd, már közelebb nyolcvanhoz, nehezen bírva a kéthetenkénti utazást eladták. “Aki szőlőt ültet, nagy urat vesz a nyakába” – szokta idézni Jókai bonmotját. Amíg bírta erővel, szolgálta urát.
Anyámat pár hónap után egy hozzánk közeli idős otthonban tudtuk elhelyezni, külön szobája lett, gyakran felkerestük. Mindketten dolgoztunk, a kis egyszobás lakásunkban nem tudtuk volna rendes körülmények között elhelyezni, ápolni. Ma is van ezért lelkiismeret furdalásom, de tudomásul kellett vennem a dolgokat. A ligeti házat eladtuk, abből tudtuk kifizetni az otthon külön szobájának árát. A maradék jégbort is elhoztam a pincéből, pár liter van még, harminc éves múltra néz vissza.
Most, húsvétkor, egy kicsi harangpohárba öntve, lassan kortyolgatva emlékszem meg szüleimről. Így, felnőtt fejjel, elhagyva a hetvenet, a badacsonyi telket présházzal visszasírom, bár már lassan nekem se tudja a kezem a metszőollót tartani. Legfeljebb mutogatni tudnám valakinek egy szál vesszővel, – mint apám nekem fiatal koromban – hogy hol vágjam el a venyigét, hány termő rügyet hagyjak, ha bort akarok inni.
Jégborhoz már nem lesz szerencsém, ahhoz a csillagok kivételes együttállása szükséges.

írásaim

♦ DURST GYÖRGY

irodalom/napló

Durst György: BADACSONY, BAZALTORGONA, BOROK

Durst György: JÉGBOR

Durst György: HAJÓ, HORGÁSZOK, BARÁTOK

Durst György: HÉTVÉGI MOZAIKOK

Durst György: MOZAIKOK NO2.

Durst György: ENTRE DOS AQUAS*

Durst György: MACSKA ÉS MACINTOSCH

Durst György: AZ OLASZ GÉPSOR

Durst György: ÁLOM

Durst György: ÜZENET

Durst György: MENEKÜLŐ TÖRTÉNETEK

Durst György: MOZIMESÉK

Durst György: OTTHON /ITTHON

Durst György: JÓ BOR

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 2.

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 3.

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK I

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK II

Durst György: PINCE TÖRTÉNETEK III

Durst György: TENGER, FÁK, VÍZ, EMBER

Durst György: TAVASZ

Durst György: JEREZI ANZIX

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM II.

Durst György: REJTŐZKÖDŐ GYEREKKOROM III.

Durst György: SÁRGABORSÓ FŐZELÉK, FELTÉTLENÜL

Durst György: “SEJ AZ ARANYHÍD VENDÉGLŐ AJTAJA KITÁRVA!”

Durst György: NEHOGY NŐI KEZEKBE KERÜLJ!

Durst György: A FELEJTÉS RÉTEGEI

Durst György: MIELŐTT MÉG ELFELEJTEM

Durst György: ÚTKÖZBEN 1.

Durst György: ÚTKÖZBEN 2.

Durst György: ÚTKÖZBEN 3.

Durst György: TENGERPARTI TÖRTÉNETEK

 

irodalom/tárca

Durst György: AZ UTOLSÓ HATLAPÚ

irodalom/novella

Durst György: TÖRTÉNETEK A KÉKACÉLBÓL 4

Durst György: AZ ÚTKOPRÓ

Durst György: AMIKOR PITYMALIK

szerk

Durst György: LEVÉL EGY ÁLOMRÓL