az utolsó slukk
♦ BOJÁR IVÁN ANDRÁS | A SZERK:
Sokáig abban sem voltunk biztosak hogy hívták. Egy ügyetlen videó maradt csak utána, amin halála pillanatában wagner-zsoldos orosz katonák káromkodnak, akár a kocsisok. Most úgy tűnik, Oleksandr Matsievsky néven élt, s halt negyvenkét év után. Nem tudjuk ki volt, nem tudjuk miben jeleskedett bő négy évtizedében? Miben volt gyarló? Akik szerették, mit szerettek benne? Egyet tudunk: képes volt bátran szembenézni a halállal. Kivételes, történelmi léptékű ritka erő. Szembenézni gyilkosaival és fizikai megsemmisülésével nyilvánvalóvá tenni, hogy személye, s az általa képviselt ügy, erkölcsileg toronymagasan emelkedik azok fölé, akik megsemmisítették. Matsievsky azt tudta, amit a történelemben kevesen. Nem hogy nem megsemmisült, hanem halálával vált valakivé. Élete legkimagaslóbb tette, a halála lett. „Slava Ukraini” – voltak utolsó szavai, mialatt kivégzői szemébe nézett, majd a filterrel hirtelen elhomályosuló képsorról csak a Matsievsky mellett tátongó, vélhetőleg vele ásatott gödörbe omlását látni, amit az említett orosz gyalázkodások és géppisztolyok kelepelése kísér.
Köznapi életet élünk. S ez így lenne rendjén. Prózait, ha nem hatna furcsán ez a szó itt, a számos prózát közlő oldalon. Kisszerűt, léptéktelent, biztonságosat, óvandóan kellemeset, csak magunknak magunk által tönkreteendőt. És akkor a háború füstfelhőjéből előlép egy mitikus hős. Egy igazi. Nem heroikus pózban, ahogy romantikus festmények igyekeznek ábrázolni a legritkább embertípust. Görbedt, vert kutya testtartás jellemzi a valóságban, szájszegletben fityegő utolsó cigaretta, félelemmel vegyes erős konok tekintet, itt a fronton szó szerint leharcolt loncsos katonaruha. Ez az első háború, amit már nem is a CNN közvetít élő adásban, de sisaskra szerelt fejkamerák révén itt van a szobánkban, az ölünkben világító laptop képernyőjén. Mi pedig ott a lövészárok lábszárközépig tocsogó híg jeges sarában, a csúcsra toluló adrenalintól heves zihálásban, ideges kapkodásban, a lövészárok fölötti szürke égbolton felbukkanó ellenséges katonasziluettben. Majd röpke sorozatlövés után a képből kitűnő immáron halott alakban. Talán nem mindenkinek nyomultak életébe úgy a Bahmut körüli héthónapnyi öldöklés Youtube és Tik-Tok tudósításai, ahogy rajtuk keresztül megélhető a harc, a háború. Pedig történelmi, nemcsak médiatörténeti pillanat ez a mostani. Soha ilyen közel nem volt még komfortbabugyolált életünkhöz a halálos küzdelem. Soha ennyire meg és átélhető nem volt mindaz, mi jelenidőben a tűzvonalban zajlik. Soha ilyen erővel nem szegült szembe téttelen kis életünknek a kérdés, mialatt a hős Oleksandr Matsievsky léte utolsó villanását fürkésszük: vajon milyen lehetett az utolsó slukk keseríze?
– O –
Matsievsky villanyszerelőként dolgozott Kijevben. Az orosz invázió hatására jelentkezett önkéntesnek. A Csernihivi terület 119. különálló dandár 163. zászlóaljának harcosa lett. Nizsin területvédelméhez rendelték. Egy nappal újév előtt Soledar alatt négy bajtársával együtt az orosz túlerővel keveredett harcba, majd a velük addig fennállt kommunikációs kapcsolat végleg megszakadt. Társai eltűntek, meghaltak. Matsievsky haláláról március 6-án került ki video a világhálóra. Holttestét az Oroszország és Ukrajna közötti veszteségcsere keretében adták át. Rokonai, édesanyja és fia, valamint katonatársa egy kijevi hullaházban azonosították.
írások
♦ A SZERK:
Bojár Iván András: EGY VULKÁN MA
Bojár Iván András: AZ UTOLSÓ SLUKK
Bojár Iván András: NEMZETI LOMBKORONASÉTÁNY
Bojár Iván András: HARMADIK FELVONÁS
Csikós Attila: ALEXANDRIAI KÉRDÉS
Bojár Iván András: IKONIKUS KÉP
Orosz Jenő: "HAMIS PRÓFÉTÁK" TÜNDÖKLÉSE, ÉS...
Bojár Iván András: ILLIBRI JÓREGGELT
Vasák Benedek: PÓLÓSZUGGESZTIÓ
Gellért András: HÁBORÚ A POLCOK KÖZÖTT
Abody Rita: HARMADIK TÍPUSÚ TALÁLKOZÁSOK
Orosz Jenő: HORROR ÉS KERESZTÉNYDEMOKRÁCIA
Bojár Iván András: KEDVES MAGYARORSZÁGOT!!!
Bojár Iván András: DEMOKRÁCIAVÁKUM
Bojár Iván András: EGY ÉV TGM NÉLKÜL
Tardos János: VÖRÖS KÖD VAGY ZÖLD JÖVŐ?
Bojár Iván András: LATOLGATÁS, AMÍG MAGYAR PÉTER ÉL
Bojár Iván András: EGYÉVES A VULKÁN
Berta Ági: NEM HÉTKÖZNAPI FASIZMUS
Berta Ági: ANTIALKOHOLIZMUS ELLEN
Bojár Iván András: SZEVASZ ÖREG - BÍRÓ ANDRÁS emlékére
Csikós Attila: A TÖRTÉNET EREJE
Durst György: LEVÉL EGY ÁLOMRÓL
Bojár Iván András: NEM TERVEZTEM GYÁSZOLNI
Orosz Jenő: MÁSFÉLMILLIÓ LÉPÉS A TÉKOZLÓ ORSZÁGBAN...
Bojár Iván Adrás: ÁLDOZATI JELENTÉS A KULTÚRHARC CSATATERÉRŐL